Przejdź do zawartości

Co symbolizuje świeca?

Płomień świecy w czasach, kiedy wokół wszystko rozświetlone jest za pomocą sztucznie wytwarzanego światła, jest naprawdę unikalny i wyjątkowy, szczególnie na specjalne okazje. Świat zmienił się, kiedy pierwsza żarówka rozbłysnęła w magiczny sposób, lecz płomień świecy mimo to pozostał i nadal stanowi ważny element wystroju. Jednocześnie symbol świecy jest mocno zakorzeniony w ludzkiej historii, w obrzędach i naturze. Powrót do korzeni to najlepszy sposób na to, by zrozumieć, co symbolizuje świeca w odniesieniu do religii, jak również czterech żywiołów przyrody: wody, ognia, ziemi i powietrza.

Świeca symbolem nadziei i natury

W czasach przodków świecie były niezwykle cennym elementem praktycznym w domach. W wyjątkowych okolicznościach zapalano je, by oświetlić pomieszczenia. Należało to jednak do rzadkości wśród biedniejszych sfer, które korzystały z najbardziej pospolitych i najtańszych świec tylko w ostateczności. Z kolei wyżej usytuowani zapalali świece, by w czasie dłużących się wieczorów móc oddać się jeszcze dodatkowym czynnościom, rozrywce czy wizytom gości. Świeca od zawsze miała swoje symboliczne znaczenie. Jednym z nich było porównanie jej do czterech żywiołów, kiedy to powietrzem jest ulatniający się dym, woda odnosi się do płynnego wosku, knot oznacza ziemię, a ogień zawiera się w jasnym intensywnym, nieco migoczącym płomieniu. Co oznacza świeca? Jest także symbolem jasności kojarzonej z nadzieją, wiarą, ciepłem, czyli tym, co pozwala dążyć do swojego celu, nawet w ciemnościach.

Znaczenie świecy w wierzeniach i obrzędowości

Z punktu widzenia religii i wierzeń bardzo ważna jest symbolika świecy. Był i jest to element wielu obrzędów i kultów, również pogańskich, kiedy to unoszące się do góry światło świecy było symbolem mistycznych bożków i kierowanych ku nim modlitw. W chrześcijaństwie świece zapalane są na grobach bliskich czy podczas nabożeństw kościelnych. W prawosławiu z kolei świece płoną przy ikonach świętych patronów, a w Judaizmie zapala się je w czasie wieczerzy szabatowej na świeczniku o nazwie menora.

Magia zaklęta w płomieniu

Symbol świecy zależy od regionu, tradycji, wierzeń, jak również obyczajowości osób żyjących w danej społeczności. Jej płomień, pomimo wszystko, roztacza pewną aurę tajemniczości i mistyczności, która oddziałuje na ludzką psychikę, uspokaja, wręcz hipnotyzuje. Z tego też względu najbardziej przykuwa uwagę ogień, który daje świeca, co symbolizuje pozbywanie się złych emocji, pewnego rodzaju katharsis, oczyszczenie i rozpoczęcie w swoim życiu kolejnego, znacznie lepszego etapu. Światło wydobywające się ze sztucznego oświetlenia, mimo swojej intensywności nigdy nie wzbudzi emocji, do jakich powstania przyczynia się płomień świecy. Ma on bowiem istotny wpływ na nastrój, uspokojenie i zebranie myśli, ale także relaks pomagający w odprężeniu i zgromadzeniu energii do dalszego działania, czy patrzenia na pewne nurtujące kwestie z innej, lepszej perspektywy.

Symbolika świecy w snach

Świeca pojawiająca się we śnie ma również bardzo bogatą symbolikę. Oznacza bowiem chęć zdobywania wiedzy, rozwoju i nieustannego kształcenia się, aby uzyskać odpowiedzi na niewyjaśnione zagadki. Świeca jest także symbolem życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Zapalenie świeczek we śnie stanowi uosobienie optymizmu, ale i odwagi czy siły. Reprezentuje także długie życie, szczęście i jasność umysłu.

Pozostaw komentarz




Przewiń do góry