Przejdź do zawartości

Czy świeczki zapachowe są szkodliwe?

Popularne w domach, restauracjach, idealne do SPA, świetnie sprawdzające się w hotelowych pokojach. Zastosowań świec zapachowych jest naprawdę sporo. Pięknie pachną, nadają pomieszczeniu ciekawy klimat, a przy tym są rakotwórcze – niestety. Świadczy o tym szereg badań, o których było swego czasu dość głośno. Wykazują one, że zawarta w świecach parafina, czyli pochodna ropy naftowej, w trakcie spalania wytwarza niemal 11 rakotwórczych związków. Świeczki zapachowe nie muszą jednak być szkodliwe dla naszego organizmu, wszystko zależy od ich wyboru.

Nie panikujmy – to tylko jeden rodzaj świec

Jak to zawsze w marketingu i mediach bywa – nowe, „sensacyjne” badania budzą kontrowersje, które przeradzają się w małe wojenki w mediach i tak zwane pompowanie balonika. Badania bowiem przeprowadzono na świecach, w których składzie znajduje się parafina. To ona ma najgorszy wpływ na nasz organizm. Świeczki wykonane z innych materiałów, które zostały wzbogacone o naturalne olejki eteryczne, a nie sztuczne aromaty, to lepszy, a przy tym wcale nie dużo droższy odpowiednik. Czy świeczki zapachowe są szkodliwe? Jak widać tak, ale tylko te z parafiny.

Skupmy się jednak na szkodliwej substancji, powiedzmy sobie, dlaczego taka jest? Parafina, o której już mówiliśmy, to pochodna ropy naftowej, przy jej spalaniu dochodzi do uwalniania się dwutlenku węgla do atmosfery. Niestety, jest to substancja, która wytwarza go najwięcej. Pomyślmy sobie więc, co by było, gdyby każda osoba na świecie miała jedną świeczkę z parafiny w domu i codziennie ją paliła. Skutki mogłyby być tragiczne nie tylko dla samego użytkownika, ale naszego środowiska. Wielu naukowców na czele z Michaelem Grovem, brytyjskim politykiem i ministrem środowiska, starało się zablokować ich produkcję jednak nieskutecznie.

Dlaczego parafina jest wykorzystywana?

Nawet 11 wysoce toksycznych, rakotwórczych substancji (między innymi: formaldehyd, benzen czy toluen) nie zmieniło polityki firm produkujących świece. Jak zawsze, chodzi o pieniądze. Za sprawą parafiny można sporo zaoszczędzić, kiedy mowa o milionach sztuk produkowanych każdego roku. Mniej szkodliwe, często naturalne odpowiedniki są niestety nieco droższe, przedsiębiorstwa nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na straty. Warto tutaj podkreślić fakt, że parafina oddaje dużo mocniejszy zapach przy spalaniu, pięknie pachnąca świeczka jest chętniej wybierana przez użytkowników niż ta o bladym, ledwo wyczuwalnym aromacie. Już na sklepowych półkach dokonujemy złego wyboru, nawet o tym nie wiedząc, kierując się ceną i mocnym zapachem. To może powodować bóle głowy czy kłopoty z koncentracją, kiedy osoba przebywa w niewielkim pomieszczeniu z zapachową świeczką przez kilka godzin.

Naturalne świece zapachowe marki Bolsius

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych zamienników, w pełni naturalnych. Nie cierpi na tym środowisko ani użytkownik. Nie trzeba więc całkowicie rezygnować z zapachowych świec, wystarczy wybierać te odpowiednie. Są to między innymi produkty marki Bolsius, która na rynku istnieje od 150 lat!

Główna zaleta świec tego producenta? Przede wszystkim lokalny wosk roślinny z Europy, z jakiego powstają świeczki. Świetnie zastępuje ten parafinowy – dostępny jest w wielu kolorach jak lawendowy, miodowy, czy aksamitnie czerwony. Jednak to nie wszystko, “zielona misja” firmy to także nie używanie w swoich świecach zapachowych oleju palmowego, który również jest wysoce szkodliwy, głównie dla człowieka. Kolejna zaleta to korzystanie jedynie z olejków eterycznych pochodzenia naturalnego. Wydawać by się mogło, że będą one słabsze i mniej trwałe, nic bardziej mylnego. Ze świeczek zapachowych wydobywają się wyjątkowe aromaty przez nawet 6 tygodni! Szklane naczynka na świece zapachowe Bolsius to nawet 60% szkła pochodzącego z recyklingu! Produkty nie zawierają plastiku.

Pozbawione sadzy, bezdymne, w pełni biodegradowalne, dodatkowo nieszkodliwe dla organizmu. Wybór tego rodzaju świec to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy nie dbają o cenę, a o swoje zdrowie i naturę. Jeśli zależy nam na środowisku i własnym zdrowiu, sprawdzajmy etykiety przed zakupem świecy. Lepiej dołożyć kilka złotych i postawić na naturalny odpowiednik wysoce toksycznych substancji powstających w trakcie spalania parafiny. Przykładem naturalnego, nieszkodliwego wyboru są świece zapachowe firmy Bolsius.

Pozostaw komentarz
Przewiń do góry